نوشته دیوید کِراوِتس، ۲۰ اکتبر ۲۰۱۴، ترجمه سوره صادقی

[توضیح مترجم درباره واژه تاراج piracy در پایان نوشته*]

گوگل به زودی تغییراتی را در الگوریتم جستجویش اجرا خواهد کرد که به گفته این غول رسانه‌ای «تاثیری کاملاً محسوس» در رتبه‌بندی جهانی سایت‌های مبتنی بر تاراج آثار کپی‌رایت خواهد داشت.

شرکت گوگل واقع در ماونتین ویو Mountain View کالیفرنیا، قول این تغییر را در سال ۲۰۱۲ داده بود، اما در آن زمان اتحادیه صنعت ضبط آمریکا۱، اتحادیه صنعت فیلمسازی آمریکا۲ و بقیه گفتند که تغییر گوگل در الگوریتم جستجویش هیچ «تاثیر قابل ارزیابی بر کاهش رتبه سایت‌هایی که مرتکب تاراج در نرخ‌های بالا می‌شوند» نداشته است. گوگل اما گفته است که این تغییرات اخیر جهانی در الگوریتم خود که قرار است این هفته اجرایی شود، نتیجه خواهد داد.

خانم کاترین اویاما، مشاور ارشد کپی‌رایت گوگل، در یک نوشته وبلاگ بیان کرده که «در اگوست ۲۰۱۲ ما ابتدا اعلام کردیم که رتبه‌بندی تارنماهایی را که تعداد زیادی اخطار معتبر کپی‌رایت [تنظیم‌شده بر اساس قانون کپی‌رایت هزاره دیجیتال آمریکا مصوب ۱۹۹۸] در موردشان دریافت کرده باشیم، کاهش می‌دهیم. ما اکنون نشان‌هایی را که سبب کاهش رتبه‌بندی یک تارنما می‌شود، سر و سامانی دوباره دادیم به نحوی که انتظار داریم رتبه‌بندی بدنام‌ترین تارنماها از نظر کپی‌رایت را به نحو چشم‌گیری کاهش دهد.»

به‌روزرسانی الگوریتم همزمان با آخرین گزارش «گوگل چگونه با تاراج می‌جنگد» اعلام شد تا نشان دهد این شرکت می‌کوشد تا به جنگ علیه تاراج آن‌لاین کمک کند.

howgooglefightspiracy

گوگل هفته پیش اعلام کرد که شرکت یوتیوب که گوگل مالک آنست، یک میلیارد دلار هزینه کرده که به آن دسته دارندگان کپی‌رایت که ویدئوی آنها بدون اجازه در تارنماهای اشتراک‌گذاری ویدئو، آپ‌لود شده است، خسارت دهد.

اویاما می‌گوید که این موتور جستجو تلاش می‌کند جستجوکنندگان را به تارنماهایی که کارهایشان به نسبت قانونی‌تر است، هدایت کند. از بین روش‌های مختلف، یکی این روش مورد استفاده است که واژگان کلیدی که بطور خودکار با شروع به تایپ کاربر در نوار جستجو ظاهر می‌شوند، بر این مبنا که کدام تارنماها بیش از همه اخطار کپی‌رایت گرفته‌اند، حذف شود.

بر اساس قانون کپی‌رایت هزاره دیجیتال آمریکا، گوگل باید پیوند به تارنماهای ناقض کپی‌رایت را- به تقاضای دارندگان کپی‌رایت- حذف کند و عدم حذف ممکن است به ایجاد ضمان (مسوولیت حقوقی) برای وی بیانجامد. گزارش «چگونه گوگل با تاراج می‌جنگد» بیان می‌کند گوگل سال گذشته ۲۲۴ میلیون مورد تقاضای حذف محتوا از موتور جستجویش داشته است. ۶ ساعت، میانگین زمانی بوده است که برای بررسی هر تقاضا صرف شده. «ما در نهایت ۲۲۲ میلیون مورد را حذف کردیم که یعنی تقریباً تنها نزدیک به ۱ درصد از تقاضاها را یا رد کردیم یا بلاتغییر باقی گذاردیم چون یا به اطلاعات بیشتری نیاز داشته یا نتوانسته‌ایم صفحه وب مورد نظر را بیابیم یا نتیجه گرفته‌ایم که محتوای مورد نظر، نقض حقوق نبوده است.

سه تارنمای نخست که بیشترین حذف پیوندها مربوط به آن‌ها می‌شده، رپیدگیتور، فور شِرد و دیلاندو۳ بوده است که هر یک بیش از هفت میلیون تقاضای حذف پیوند داشته است.

با این حال گوگل در گزارش خود خاطر نشان می‌کند که قصد ندارد تارنماهای ناقض حقوق را به طور کامل از جستجو حذف نماید. در گزارش آمده است «حتی در مورد تارنماهایی که بالاترین تعداد اخطار کپی‌رایت را دریافت کرده‌اند، صفحه‌هایی از آن تارنما که اخطارها مربوط به آن‌ها می‌شده تنها بخش بسیار کوچکی از کل صفحات تارنما را تشکیل می‌دهد و نامناسب خواهد بود که با وجود این شرایط، بخواهیم کل تارنما را به دلیل اخطار گرفتن بخش کوچکی از صفحات آن حذف کنیم.»

سال گذشته بزرگ‌ترین متقاضی حذف پیوندها BPI- گروه اتحادیه صنعت موسیقی انگلستان- بوده است. جف تایلور، مدیر اجرایی BPI، گفته است این حرکت ضد تاراج گوگل موجب خوش‌بینی و انگیزه دادن به او شده است. وقتی هواداران موسیقی و فیلم در اینترنت جستجو می‌کنند، باید به نتایجی دست یابند که قانونی است، به همین سادگی. اگر این گام‌های نوی گوگل مصرف‌کنندگان بیشتری را به سوی تارنماهایی هدایت کند مانند اسپاتیفای، دیزر و آی‌تیونز۴، که دسترسی قانونی به موسیقی را ممکن می‌کنند و نه اینکه تارنماهای غیرقانونی تورنت یا هاستینگ موسیقی را در پیش بگذارد، در آن صورت می‌توان گفت این تغییرات گامی به جلو برای هنرمندان، شرکت‌های موسیقی و کسانی که تلاش می‌کنند یک اقتصاد پویای آن‌لاین در زمینه موسیقی بنا نهند، خواهد بود.

پانویس‌ها-

*تاراج piracy به معنای کپی بدون اجازه از آثار کپی‌رایت است که در حالت قانونی باید نسخه آن‌ها خریداری شود، مثل کپی غیرقانونی سی‌دی‌ها و دی‌وی‌دی‌های موسیقی و فیلم. روش‌های بارز تاراج، دانلود غیرقانونی اثر برای مصرف شخصی از اینترنت یا عرضه سی‌دی‌ها و دی‌وی‌دی‌های رایت‌شده غیراصل توسط فروشندگان کنارخیابانی است. البته در ایران کلیه سی‌دی‌های موسیقی و فیلم‌های غیر ایرانی از نوع «تاراج‌شده» هستند و بنا بر اطلاع نگارنده، فیلم و موسیقی خارجی که به نحو قانونی تولید شده باشد در ایران در دسترس نیست متاسفانه.

۱ Recording Association of America
۲ The Motion Picture Association of America
۳ RapidGator, 4Shared, Dilandau
۴ Spotify, Deezer, iTunes

ترجمه سوره صادقی، آبان ۱۳۹۳
منبع:

http://arstechnica.com/tech-policy/2014/10/google-rolling-out-new-anti-piracy-search-algorithm/

هشدار کپی‌رایت!- مطالب تارنمای اثر اصیل تنها تحت شرایط مقرر در سند «مقررات و شرایط استفاده از محتوا» قابل استفاده است. طبق این اجازه‌نامه استفاده‌کنندگان بالقوه از محتوای اثر اصیل مکلفند برای تعیین میزان و نحوه پرداخت حق‌التالیف- پیش از استفاده از مطلب- با دارنده حقوق و مالک تارنما (سوره صداقی) تماس بگیرند. این استفاده مشتمل است بر- از جمله، لیکن نه محدود به- استفاده از بیش از ۲۵۰ کلمه یا کل یک نوشته در وبلاگ یا وب‌سایت دیگر. قبل از استفاده از نوشته‌های این تارنما- حتی اگر دسترسی به آن‌ها بطور قانونی یا غیرقانونی از طریق سایت‌های دیگر ممکن گردانیده شده- سند مقررات و شرایط استفاده از محتوا را مطالعه کنید. چند خط حاضر برای راهنمایی شما به پیوند این سند بوده و مطالعه آن به هیچ عنوان جایگزین مطالعه کل سند نبوده و رافع مسوولیت نمی‌باشد.

شنبه، ۱۷ آبان ۱۳۹۳
RSS Feed
Facebook
Google+
Twitter
  • دسته‌بندی

  • برچسب‌ها

  • مقررات و شرایط استفاده از محتوا

    نوشتارهای اثر اصیل نگاشته یا ترجمه سوره صادقی و حقوق مادی و معنوی آن‌ها محفوظ و متعلق به وی است. نظر به صرف وقت و هزینه بابت مطالعه، پژوهش، نگارش، بازنویسی و ویراستاری هر نوشته، رعایت کلیه حقوق مادی و معنوی موجود در آثار و نوشتارهای این تارنما لازم است و با جدیت مونیتور و پیگیری می‌شود. پیش از استفاده جزئی یا کلی از نوشتارهای این تارنما اطمینان حاصل کنید که «سند مقررات و شرایط استفاده از محتوا» (لینک) را مطالعه کرده و به طور کامل رعایت می‌کنید. کلیه موارد عدم رعایت مفاد «مقررات و شرایط استفاده از محتوا» (لینک) با جدیت مورد پیگرد قضایی قرار خواهد گرفت.

  • Designed and Developed
    Blue Fish Dream