patern

نگارگری لیلا و مجنون در مکتبخانه- جزئیات

چند روزی‌ست که «سامانه پرسش و پاسخ اثر اصیل» پس از پایان طراحی و موارد استفاده آزمایشی، برای شروع استفاده همگانی راه‌اندازی شده است. این سامانه روی دامنه مستقلی مخصوص این کار (پاسخگویی به پرسش‌ها) قرار گرفته لیکن متعلق و وابسته است به تارنمای اثر اصیل- از لحاظ حقوقی و از لحاظ محتوای علمی.

توضیحاتی را که درباره پیشینه و اهداف راه‌اندازی این سامانه در آن ارائه کرده‌ام، در این نوشته به طور مجزا می‌آورم. امیدوارم راه‌اندازی و سپس استفاده از آن- برای طرح پرسش‌های مربوط- گامی مثبت در جهت آشنایی هر چه بیشتر و جدی‌تر کاربران با مباحث حقوق کپی‌رایت باشد- خصوصاً مواردی که در زندگی کاری یا شخصی خود عملاً مواجه می‌شوند و اطلاع یافتن از جنبه‌های تخصصیِ آن موارد از صرف یک دغدغه و موضوع مطالعه شخصی فراتر می‌رود. صد البته چنان که در ذیل رفته است، از این سامانه برای طرح پرسش‌های مرتبط با مقوله مقاله‌نویسی، یعنی موضوعی که برای آن  بارها و بارها طی مدت این دو سال از اینجانب کمک خواسته شده، هم می‌توان استفاده کرد.

برای استفاده از این سامانه، به این پیوند بروید.

پیشینه و هدف سامانه

با گذشت نزدیک به دو سال از راه‌اندازی تارنمای اثر اصیل، مالک این وب‌سایت در روندی رو به فزونی با طرح پرسش‌هایی از سوی بازدیدکنندگان و خوانندگان محترم در رابطه با جنبه‌های عملی موضوعات این تارنما (نگارش و پژوهش دانشگاهی- حقوق کپی‌رایت- حقوق میراث فرهنگی) روبه‌رو می‌شود که بسیاری از آنها جنبه موردی و شخصی داشته و به نوعی درخواست نظردهی و یاری در جنبه‌های تخصصی آن موضوعات است.

با نظر به پیشینه مشروح در بالا به‌خصوص با نظر به نو بودن رویکرد تخصصی به موضوعات نامبرده در کشورمان که با سرعت رو به گسترش بیشتر است، نیاز به فراهم آوردن پاسخ‌هایی مشروح و شخصی‌سازی‌شده مطابق با نیازهای خاص و موردی پرسش‌کنندگان هر چه بیشتر احساس شد. «سامانه پرسش و پاسخ اثر اصیل» با هدف پاسخ به این پرسش‌ها و به این منظور که طرح پرسش‌های خوانندگان و مخاطبان محترم اثر اصیل به بهترین روش ساماندهی و به نحو اکمل پاسخ داده شوند، طراحی و راه‌اندازی شده است. پیش‌بینی الزام به پرداخت برای دریافت پاسخ از آن رو بوده که راه‌اندازی سامانه که هزینه زمانی غیرقابل‌انکار و روبه‌فزونی برای نویسنده ایجاد می‌کند، خالی از عقلانیت اقتصادی نباشد و با جبران این دست هزینه‌ها از طرفی کیفیت پاسخگویی به سوالات را هرچه بیشتر افزایش دهد و از طرف دیگر از طرح سوالات گنگ و فاقد مقصود و هدف جدی جلوگیری نماید.

انواع پرسش‌های قابل طرح در سامانه

سامانه پرسش و پاسخ اثر اصیل تنها پذیرای پرسش‌های مستقیماً مرتبط با زمینه کاری این تارنما (نگارش و پژوهش دانشگاهی- حقوق کپی‌رایت- حقوق میراث فرهنگی) است و من‌جمله در خصوص مسائلی از قبیل نامبرده در زیر طرح پرسش را می‌پذیرد:

۱. راهنمایی در چگونگی نگارش مقاله علمی دانشگاهی (علوم انسانی)

۲. راهنمایی در نحوه برنامه‌ریزی و مدیریت انجام پژوهش (پیش از آغاز نگارش)

۳. راهنمایی در مدیریت کپی‌رایت در کسب و کار شما

۴. راهنمایی در هدایت مذاکرات کپی‌رایت از جمله توافق برای رفع نقض حقوق و جبران خسارت

۵. راهنمایی در نگارش اجازه‌نامه‌ها و اعلان‌های کپی‌رایت در کسب و کار شما

اگر در اینکه پرسش شما شامل موارد قابل پذیرش در سامانه پرسش و پاسخ اثر اصیل می‌شود یا خیر، تردید دارید، ابتدا پرسش خود را در بخش بازخورد تارنما مطرح کنید؛ در صورت امکان پذیرش پرسش، از طریق سامانه پرسش و پاسخ اثر اصیل بدان پاسخ داده خواهد شد.

انتقاد و پیشنهاد

اثر اصیل همواره تلاش بر آن داشته که گام به گام بر مبنای تجربیات آموخته ظرف دو سال گذشته گسترش یابد و به خصوص در این راه توجه ویژه به تنوع سلائق مخاطبان خود و سعی بر شناخت نیازهای آنان داشته تا راه‌های پوشش آن نیازها را به نحو مقتضی پیش‌بینی کرده و به کار بندد.

برای سپردن هر چه بهتر این راه از آگاهی از پیشنهادها و انتقادهای مخاطبان در تمام گستره‌های ممکن با اشتیاق استقبال می‌کند. یادآوری این نکته البته بایسته است که برای طرح نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود که جنبه پرسش و درخواست راهنمایی ندارد، از برگه «بازخورد» اثر اصیل استفاده کنید.

توضیح ابهامات ممکن

به علت بحران ناشی از پدیده مدرک‌گرایی به علل متعدد اجتماعی در کشورمان، متاسفانه چندین سال است که افراد و موسساتی که اندک هم نیستند، اقدام به اعمالی چون فروش مقاله/ پایان‌نامه/ پروژه یا انجام صفر تا صدی پژوهش‌ها یا نگارش مقالات می‌کنند. لازم به تاکید است که اثر اصیل تنها به ارائه راهنمایی در خصوص چگونگی انجام پژوهش/ نگارش مقاله، یا در صورت ترجیح دریافت کمک گسترده‌تر، به آموزش مقاله‌نویسی به صورت خصوصی می‌پردازد؛ لذا تقاضای مباشرت در نگارش مقاله یا انجام پژوهش به طور کامل یا جزئی به هیچ عنوان ممکن نبوده و با اهداف غایی این تارنما در کمک به گسترش توانمندی‌های مخاطبان در امر پژوهش تناقض دارد؛ تقاضاهای موصوف در صورت طرح، بدون امکان استرداد وجه، بی‌پاسخ باقی خواهند ماند.

همچنین لازم به ذکر است نویسنده و مالک تارنمای اثر اصیل وکیل و مشاور حقوقی نبوده و ارائه پاسخ‌های تخصصی را به عنوان یک کارشناس ارشد حقوق کپی‌رایت انجام می‌دهد. لذا پاسخ پرسش‌های مطروح نباید به هیچ عنوان به مثابه «مشاوره حقوقی» قلمداد گردد.

هشدار کپی‌رایت!- مطالب تارنمای اثر اصیل تنها تحت شرایط مقرر در سند «مقررات و شرایط استفاده از محتوا» قابل استفاده است. طبق این اجازه‌نامه استفاده‌کنندگان بالقوه از محتوای اثر اصیل مکلفند برای تعیین میزان و نحوه پرداخت حق‌التالیف- پیش از استفاده از مطلب- با دارنده حقوق و مالک تارنما (سوره صداقی) تماس بگیرند. این استفاده مشتمل است بر- از جمله، لیکن نه محدود به- استفاده از بیش از ۲۵۰ کلمه یا کل یک نوشته در وبلاگ یا وب‌سایت دیگر. قبل از استفاده از نوشته‌های این تارنما- حتی اگر دسترسی به آن‌ها بطور قانونی یا غیرقانونی از طریق سایت‌های دیگر ممکن گردانیده شده- سند مقررات و شرایط استفاده از محتوا را مطالعه کنید. چند خط حاضر برای راهنمایی شما به پیوند این سند بوده و مطالعه آن به هیچ عنوان جایگزین مطالعه کل سند نبوده و رافع مسوولیت نمی‌باشد.

شنبه، ۰۱ آذر ۱۳۹۳
RSS Feed
Facebook
Google+
Twitter
  • دسته‌بندی

  • برچسب‌ها

  • مقررات و شرایط استفاده از محتوا

    نوشتارهای اثر اصیل نگاشته یا ترجمه سوره صادقی و حقوق مادی و معنوی آن‌ها محفوظ و متعلق به وی است. نظر به صرف وقت و هزینه بابت مطالعه، پژوهش، نگارش، بازنویسی و ویراستاری هر نوشته، رعایت کلیه حقوق مادی و معنوی موجود در آثار و نوشتارهای این تارنما لازم است و با جدیت مونیتور و پیگیری می‌شود. پیش از استفاده جزئی یا کلی از نوشتارهای این تارنما اطمینان حاصل کنید که «سند مقررات و شرایط استفاده از محتوا» (لینک) را مطالعه کرده و به طور کامل رعایت می‌کنید. کلیه موارد عدم رعایت مفاد «مقررات و شرایط استفاده از محتوا» (لینک) با جدیت مورد پیگرد قضایی قرار خواهد گرفت.

  • Designed and Developed
    Blue Fish Dream