دو ماه گذشته را مشغول نگارش مقاله‌ای برای ارائه به «همایش اقتصاد هنر» بودم و در تلاش برای رساندن مقاله به مهلت ارائه تعیین‌شده، فرصت نکردم اثر اصیل را به‌روز کنم. حال در اولین فرصت (هم امروز کار نگارش مقاله تمام شد، شکر خدا) تصمیم گرفتم چکیده این مقاله را در دسترس خوانندگان محترم اثر اصیل بگذارم که هم فال باشد و هم تماشا: هم اثر اصیل به‌روز شده باشد و هم چکیده کاری را که این مدت مشغولم داشته بود به بازدیدکنندگان ارائه کنم.

همایش اقتصاد هنر به توضیح تارنمای خود این همایش: «حاصل همکاری مشترک میان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران و دانشگاه بین المللی امام رضا(ع)» است که در اسفند امسال (۱۳۹۳) قرار است برگزار شود. چکیده مقاله من مورد قبول قرار گرفته اما هنوز منتظر اعلام نتیجه آنها در خصوص قبول شدن اصل مقاله و شاید هم دعوت برای ارائه آن در روز برگزاری همایش هستم.

از نوشتن درباره کپی‌رایت در حوزه هنرهای تجسمی به‌ویژه استقبال کردم چون مطالب زیادی درباره این موضوع ندیده‌ام. حتی یکی دو بار ای‌میل‌هایی از دانشجویان حقوق مالکیت فکری دریافت کرده‌ام که خواستار کمک برای تحقیق در این موضوع بودند. یکی از آنها به خصوص در پیدا کردن «منابع» دچار مشکل شده بود که در توضیح برایش نوشتم که وقتی منابع فارسی پیدا نمی‌کند نه تنها نباید نومید شود بلکه هیجانزده هم باید بشود- لااقل اگر من بودم، می‌شدم!- چون نبود منابع فارسی یعنی موضوع بکر است و حسابی جای کار دارد! و البته اینکه بنیان کار را بر گردآوری داده‌های میدانی (یعنی گفتگو با خود هنرمندان و فعالان این حوزه) و مطالعه منابع به دیگر زبان‌ها بگذارد. [برایم جالب بود که استاد راهنمای آن دانشجوی محترم این راهنمایی را به او نکرده بود و البته امیدوارم اینکه منابع چندان فارسی وجود ندارد در نهایت او را از ادامه موضوع منصرف نکرده باشد- در هر حال دوباره خبری از او نشنیدم!]

عین توصیه به آن دانشجو را در مقاله خودم انجام دادم. از اطلاعاتی که در تماس‌ها و گفتگوهای پراکنده قبلی در طی این دو سال که از شروع نگارش در اثر اصیل می‌گذرد، به دست آورده‌ام و با مطالعه منابع انگلیسی در پروراندن تز مقاله استفاده کردم و مقاله‌ای درآمد که به جرات می‌توانم ادعا کنم نزدیک به تمامی آن محتوای جدید است، خصوصاً تکه آخر آن درباره استفاده از قابلیت‌های حقوق کپی‌رایت برای کارآفرینی، موضوعی است که مدت‌ها بود روی دلم مانده بود و از طرح آن در قالب یک مقاله علمی با آغوش باز استقبال کردم!

چکیده این مقاله در زیر می‌آید و باید تاکید کنم حتماً اگر نقطه‌نظر خاصی درباره آن دارید در کامنت‌ها مطرح کنید. پس از قبول اصل مقاله یا در هر حال پس از چاپ در هر جای دیگر، ان‌شاءالله مقدمه و اطلاعات دسترسی به کل مقاله را در اختیار خواهم گذاشت.

***

مصادیق حقوق ناشی از کپی‌رایت در آثار هنری تجسمی و قابلیت‌های این حقوق برای ابتکار کسب‌و‌کارهای تازه

نوشته سوره صادقی اسفهلانی

چکیده

حقوق مادی از جمله حق بر فروش اثر و قیمت آن، و حقوق معنوی که دربرگیرنده دو گونه بارز حقوق: حق پدیدآورنده بر انتساب اثرش به وی و حق او در حفظ انسجام اثر هنری است، دو دسته اصلی حقوق ناشی از کپی‌رایت است. در حوزه هنرهای تجسمی می‌توان بحث کرد که با وجود قدیمی بودن و بلااجرا ماندن قوانین کپی‌رایت در ایران، نقض انواع حقوق برشمرده دغدغه اصلی هنرمندان ایرانی نیست چه این حقوق به نحوی کژ ‌دار و مریز و در قالب عرف اخلاقی موجود میان فعالان این صنف، ولو بدون ضمانت اجرای قانونی برای موارد نقض آن، کم و بیش رعایت می‌شود.

مقاله حاضر پس از تمرکز بر دو نوع خاص از حقوق ناشی از کپی‌رایت که در خصوص آثار تجسمی بیش از همه انواع دیگر آثار ادبی-هنری مصداق می‌یابد- یعنی حق هنرمند در قیمت فروش دوباره آثار و حق وی در حفظ انسجام اثر- این رویکرد به مباحث کپی‌رایت در هنرهای تجسمی را معرفی می‌کند که نبود موارد فاحش یا مکرر نقض کپی‌رایت در حیطه آثار تجسمی به معنی بهترین نحو رعایت این حقوق نیست. این مقاله تلاش می‌کند با قبول این رویکرد، قابلیت‌های عملی‌نشده دیگری در حقوق کپی‌رایت برای بهبود زندگی مادی هنرمندان در ایران بیابد- قابلیت‌هایی که زمینه به کارگیری مدل‌های کسب‌و‌کار کمتر شناخته‌شده در ایران را فراهم می‌آورد و همه بطور مستقیم ناشی از اعمال حقوق کپی‌رایت در حوزه هنرهای تجسمی است.

واژگان کلیدی

کپی‌رایت، هنرهای تجسمی، حقوق فروش دوباره، حق بر حفظ انسجام اثر، مدل کسب‌وکار، کارآفرینی

سه شنبه، ۱۴ بهمن ۱۳۹۳
RSS Feed
Facebook
Google+
Twitter
  • دسته‌بندی

  • برچسب‌ها

  • مقررات و شرایط استفاده از محتوا

    نوشتارهای اثر اصیل نگاشته یا ترجمه سوره صادقی و حقوق مادی و معنوی آن‌ها محفوظ و متعلق به وی است. نظر به صرف وقت و هزینه بابت مطالعه، پژوهش، نگارش، بازنویسی و ویراستاری هر نوشته، رعایت کلیه حقوق مادی و معنوی موجود در آثار و نوشتارهای این تارنما لازم است و با جدیت مونیتور و پیگیری می‌شود. پیش از استفاده جزئی یا کلی از نوشتارهای این تارنما اطمینان حاصل کنید که «سند مقررات و شرایط استفاده از محتوا» (لینک) را مطالعه کرده و به طور کامل رعایت می‌کنید. کلیه موارد عدم رعایت مفاد «مقررات و شرایط استفاده از محتوا» (لینک) با جدیت مورد پیگرد قضایی قرار خواهد گرفت.

  • Designed and Developed
    Blue Fish Dream