سهم ۳.۸ میلیارد پوندی صنعت موسیقی انگلستان در اقتصاد سال ۲۰۱۳ این کشور | اثر اصیل

هنگام مطالعه ترجمه حاضر از خبر تارنمای آی‌بی تایمز انگلستان چند نکته را در نظر داشته باشید: اینکه چطور اهمیت اجراهای زنده برای درآمدزایی برای هنرمندان و فعالان صنعت موسیقی از اهمیت فروش فیزیکی یا دیجیتالی آلبوم پیشی می‌گیرد و توجه به این نکته به نوبه خود می‌بایست توجهتان را به اهمیت نقش اجراهای زنده بطور کلی در حیات حرفه‌ای هنرمندان جلب کند. اعداد و ارقام آمارها در این گزارش دقیق است و قابلیت استناد دارد، بنابراین شایان توجه خاص است، از جمله به آمار تعداد مشاغل تمام وقت در صنعت موسیقی و نقشی که در صادرات دارد نظری داشته باشید. از طرفی در پایان خبر اشاراتی به اقدامات دولت انگلستان برای حمایت از صنعت موسیقی کشورش و اینکه چقدر اهمیت این حمایت مورد اذعان آنهاست و چه نوع حمایتی از آنان مورد درخواست فعالان این صنعت است، آمده است- از جمله توجه به کسب‌و‌کارهای کوچک و متوسط یا همان SME ها در نظر نگارنده جالب آمد.

با مطالعه این خبر کوتاه می‌توان فهمید که چرا صنعت موسیقی کشورهایی نظیر انگلستان شکوفاست، شکوفایی به معنای ایجاد درآمد و شغل و به خود اختصاص دادن درصدی قابل‌توجه از رشد ناخالص ملی کشور. همچنین نمی‌توان از نظر دور داشت که با چه حمایت‌ها- مالی و غیر آن- است که فرهنگ کشوری قابلیت «صادر شدن» پیدا می‌کند همراه با احساس تاسفی از اینکه مسوولان و مقامات حکومتی ما مدام از «غرب‌زدگی» ابراز ناخرسندی می‌کنند غافل از آنکه چه برنامه‌ریزی‌هایی از کلان و کوتاه و بلندمدت برای آنکه چنین توانایی تاثیرگذاری بر سایر کشورهای دنیا بیابند، پشت آن وجود دارد و چطور ما در ایران بدون مشابه این برنامه‌ریزی‌ها به سادگی از مقابله به مثل یا حتی جلوگیری از تاثیرگذاری فرهنگ آنان ناتوان هستیم و باقی خواهیم ماند.

در پایان سوالی که توجه بدان ضروریست اینست: استعدادهای موسیقی کشور ما چه از بریتانیایی‌ها کم دارد که در عرصه رقابت با آنها وارد نشویم- اگرچه پاسخ این سوال از طرفی به‌روز شدن قوانین کپی‌رایت و تقویت ضمانت‌اجرای آن در کشور را می‌طلبد و از طرفی اذعان مسوولان اجرایی و غیره کشور به اینکه موسیقی قسمت مهمی از سیاست فرهنگی کشورها را خصوصاً در جامعه بین‌المللی تشکیل می‌دهد و نمی‌توان به آسانی با مطرب‌بازی نامیدن آن کنارش گذاشت. نگارنده متاسف است که راهی که در اینباره در پیش داریم بس طولانی و مقصد ناپدید است.

سهم ۳.۸ میلیارد پوندی صنعت موسیقی انگلستان در اقتصاد سال ۲۰۱۳ این کشور

نوشته فین‌بار برمینگهام، ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۴

صنعت موسیقی انگلستان در سال ۲۰۱۳، ۳.۸ میلیارد پوند در اقتصاد ملی این کشور ایجاد کرده که افزایشی ۹ درصدی نسبت به سال گذشته داشته است.

در گزارشی از تارنمای موسیقی انگلستان، تشکیلاتی که منافع جمعی صنعت تجاری موسیقی در انگلستان را نمایندگی می‌کند، این واقعیت خاطرنشان شده که صنعت موسیقی زنده [اجرای زنده موسیقی- کنسرت‌ها] به عنوان منبع اصلی درآمدزایی برای هنرمندان کم‌کم جای موسیقی ضبط شده را می‌گیرد.

در سال ۲۰۱۳ سهم درآمدزایی موسیقی زنده در اقتصاد کشور ۲۸٪ رشد داشته، در حالی که در همان بازه زمانی سهم موسیقی ضبط‌ شده به اندازه ۲٪ کاهش یافته.

کنسرت‌هایی که برای آن‌ها بلیت‌فروشی شده است ۴۹٪ از درآمد موزیسین‌ها، خوانندگان، آهنگسازان و ترانه‌سراها را ایجاد کرده، در حالی که حق پدیدآورندگی royalties که از ناشران موسیقی دریافت شده ۲۴٪ و حق پدیدآورندگی که از شرکت‌های ضبط دریافت شده تنها ۹٪ از درآمد آنان را تشکیل داده است.

آی‌بی تایمز انگلستان اخیراً گزارش کرده که این صنعت اکنون بیشتر به دنبال راه‌هایی است که درآمد موزیسین‌ها و شرکت‌های ضبط و نشر موسیقی از صنعت موسیقی زنده را با بهم آمیختن تجربه خرید موسیقی با تجربه تماشای اجراهای زنده افزایش دهد.

بیش از ۱۱۱٫۰۰۰ شغل تمام‌وقت در صنعت موسیقی وجود دارد که با هم ۲.۲ میلیارد پوند از کل صادرات انگلستان را ایجاد می‌کند. تارنمای موسیقی انگلستان از دولت این کشور درخواست کرده که سهم این صنعت در رشد اقتصاد کشور را اذعان کرده و اقدامات بیشتری برای حمایت از آن بنماید.

جو دیپل، مدیر اجرایی موسسه موسیقی انگلستان، می‌گوید: «ما به چارچوبی قوی برای کپی‌رایت نیاز داریم و این اطمینان‌خاطر باید به ما داده شود که آن دسته از خدمات قانونی موسیقی که تحت اجازه‌نامه‌های قانونی داده می‌شود در اولویت نتایج جستجوهای آن‌لاین جای می‌گیرند.

کسب‌وکارهای کوچک و متوسطی که مرتبط با فعالیت‌های ما هستند نیاز به حمایت مالی برای مهارت‌هایشان و آموزش‌های بیشتر دارند تا بتوانند رشد کنند؛ و همچنین ما به کمک نیاز داریم تا بتوانیم با طرفداران جوان موسیقی ارتباط برقرار کنیم و از آنان بخواهیم که برای موسیقی‌ای که دوست دارند، ارزش قائل شوند.»

live-concert-455762_640

اجراهای زنده اکنون در بسیاری کشورها تبدیل به مهم‌ترین منبع درآمد موزیسین‌ها شده و از این لحاظ جای اهمیت فروش فیزیکی یا دیجیتالی آلبوم آنان را گرفته است.
عکس از کاربر:Unsplash در Pixabay تحت اجازه‌نامه مشترکات خلاقانه CC0

دولت انگلستان تاکنون برای رساندن صنعت موسیقی کشور به حد مناسب صادرات یعنی حدی که موسیقی این کشور در سطح بین‌المللی خواهان داشته باشد، به چندین اقدام و ابتکار که مورد توجه و بررسی عموم هم قرار گرفته، دست زده است. در ژوئن ۲۰۱۳ وزارت تجارت و سرمایه‌گذاری انگلستان UKTI ماموریتی در لوس‌آنجلس انجام داد که همگام‌سازی موسیقی ساخت انگلیس در رسانه‌های بصری هالیوود را ارتقا دهد- همگام‌سازی یا synchronisation به اعطای اجازه (امضای اجازه‌نامه/ لایسنس) برای استفاده از قطعه موسیقی بر روی فیلم به عنوان موسیقی متن گفته می‌شود.

در آن زمان لین مک‌دووِل، رئیس روابط عمومی موسسه صنعت موسیقی ضبط شده بریتانیایی BPI، به آی‌بی تایمز انگلستان اظهار داشت: «در حالی که چنین شمار بالایی از موزیسین‌های بااستعداد بریتانیایی در انواع متنوعی از ژانرهای موسیقی داریم، موجب شگفتی نیست که تهیه‌کنندگان و کارگردانان برای تامین منبع موسیقی‌شان روی به سوی استعدادهای انگلیسی می‌آورند تا بتوانند دید خلاقانه خود را به منصه ظهور برسانند.»

ساجد جاوید، وزیر فرهنگ، در پاسخ به گزارش موسسه موسیقی انگلستان با عنوان «ارزیابی موسیقی» گفته است: «صنعت موسیقی انگلستان داستان یکی از بزرگترین موفقیت‌های ماست. این صنعت نه تنها سهم بزرگی در رشد فزاینده اقتصاد کشور دارد، بلکه همچنین در بردن فرهنگ بریتانیا به هر گوشه‌ای از دنیا نقش کلیدی ایفا می‌کند.»

منبع: تارنمای آی‌بی‌ تایمز انگلستان

شنبه، ۰۲ خرداد ۱۳۹۴
RSS Feed
Facebook
Google+
Twitter
  • دسته‌بندی

  • برچسب‌ها

  • مقررات و شرایط استفاده از محتوا

    نوشتارهای اثر اصیل نگاشته یا ترجمه سوره صادقی و حقوق مادی و معنوی آن‌ها محفوظ و متعلق به وی است. نظر به صرف وقت و هزینه بابت مطالعه، پژوهش، نگارش، بازنویسی و ویراستاری هر نوشته، رعایت کلیه حقوق مادی و معنوی موجود در آثار و نوشتارهای این تارنما لازم است و با جدیت مونیتور و پیگیری می‌شود. پیش از استفاده جزئی یا کلی از نوشتارهای این تارنما اطمینان حاصل کنید که «سند مقررات و شرایط استفاده از محتوا» (لینک) را مطالعه کرده و به طور کامل رعایت می‌کنید. کلیه موارد عدم رعایت مفاد «مقررات و شرایط استفاده از محتوا» (لینک) با جدیت مورد پیگرد قضایی قرار خواهد گرفت.

  • Designed and Developed
    Blue Fish Dream